مدرسه اینفو
سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در سال ۱۳۵۴به‌منظور« احداث، توسعه، ترمیم و نوسازی ساختمان  مدارس، تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن‌ها و نیز تعیین معیارها و استانداردهای مطلوب فضاهای آموزشی و پرورشی، در وزارت آموزش‌وپرورش تأسیس و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به عنوان بازوی عمرانی عهده‌دار ساخت و تآمین فضاهای آموزشی و پرورشی در سراسر ایران اسلامی و خارج از کشور، شد.

 

بزرگترین دارایی این سازمان، نیروی انسانی متخصص و متعهد است. روحیه جهادی و خستگی ناپذیر کارکنان و مهندسان و معماران این سازمان برای اعتلای میهن، منشاء دستاوردهای درخشان در نوسازی، بازسازی، مقاوم سازی، افزایش ایمنی، استانداردسازی و ارتقای چشمگیر کمّی و کیفی مدارس شده است؛ آنگونه که مدارس، مستحکم ترین بناهای شهرها و روستاهای کشور محسوب می شوند و همواره در ارزیابی های سالانه دستگاه های نظارتی عنوان دستگاه برتر درکیفیت اجرای پروژه ها را از آن خود کرده است.

 

گرچه تاسیس این سازمان در اواخر دوران پهلوی بود اما فعالیت مؤثر و بنیادی آن پس از پیروزی شکوهمند انقلاب و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی آغاز شد و به یکی از پرافتخارترین سازمان های تخصصی ایران اسلامی ارتقا یافت. همچنین با دانش تخصصی “مقاوم سازی” کارنامه ای درخشان در خصوص ایمن سازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی به دست آورده. به طوریکه موفق به دریافت جایزه بین المللی ساساکاوا شده است. این سازمان تخصصی هم اکنون با رویکرد تخریب و بازسازی مدارس فرسوده، مکانیابی دقیق، علمی مدارس با افق دید بلند مدت، ایمن سازی مدارس و احداث و توسعه “مدارس سبز” مبتنی بر مدیریت سبز و با هدف فرهنگ سازی اهمیت مسائل زیست محیطی فعالیت می کند.

 

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور سازمانی برخاسته از مردم، همراهِ مردم و در خدمت مردم است. به لطف خداوند متعال در نهضت مقدس مدرسه سازی از پشتیبانی ارزشمند بدنه اجتماعی و کمک های بی دریغ خیرین نیکوکار مدرسه ساز ( حقیقی و حقوقی) برخوردار است. مشارکت فعال و فزاینده خیرین مدرسه ساز به الگوی الهام بخش رویکردهای مبتنی بر مردم برای عمران و آبادانی کشور تبدیل شده است و این مهم نه فقط در گستره میهن عزیز، بلکه در برون مرزها نیز زبانزد شده و به عنوان الگویی موفق معرفی شده است.

 

امید است با عنایت الهی و در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و سند زیرنظام فضا، تجهیزات و فناوری که بخشی از مسئولیت اجرائی کردن این سند بر عهده سازمان نوسازی مدارس کشور است، خانه دوم آینده سازان شایسته ایران و ایرانی ساخته شود.

 

در ماده ۲ قانون تأسیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور برخی وظایف آن بدین شرح عنوان شده است :

الف- انجام بررسی های لازم برای استقرار مدارس در مناطق مختلف کشور (مکان یابی مدارس)

ب- بررسی و تهیه نقشه های ساختمان مدارس در هر منطقه متناسب با شرایط اقلیمی

ج- تهیه برنامه برای ساختمان های مدارس

د- احداث بنای مدارس، توسعه، ترمیم و نوسازی مدارس موجود

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به عنوان معاونت عمرانی وزارت آموزش‌وپرورش مشتمل بر حوزه ستادی در پایتخت و ادارات کل تابعه در ۳۱ استان کشور است.

 

ورود به سایت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور